Doprovodné akce

Muzejnictví v České republice slaví významné výročí. Nejstarší muzejní instituce si připomínají jubileum svého založení. Moravské zemské muzeum oslaví v roce 2017 dvě století své existence.

29. července 1817 císař František I. nejvyšším rozhodnutím schválil vznik muzea (jemuž svolil i užívat své jméno). První sbírkové knihy však existovaly daleko dříve. Inventáře muzea, začínající již rokem 1808, byly uloženy v depozitářích v Biskupském dvoře a záhy po založení muzea se začaly rychle rozrůstat. Jejich základ tvořily hojné dary šlechtických zakladatelů muzea (převážně šlo o sbírky botanické a mineralogické povahy) čítaly až 8 tisíc jednotlivin. Postupně začaly vznikat sbírky další a právě zde začala cesta k více než 6 milionům sbírkových předmětů Moravského zemského muzea dnes.

A protože jde o výročí velmi významné i v rozměru dnešní moderní společnosti, rozhodli jsme se vyhlásit rok před výročím rokem oslav. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, který odstartuje již v pátek 9. září 2016 v Biskupském dvoře.

Program oslav:

9. září 2016 od 13. hodin, Biskupský dvůr, Muzejní 1, Brno:

Otevírání truhly velkomoravského pokladu, který obsahuje pozlacené repliky šperků velkomoravských princezen – náušnice, prsten a přívěšek (gombík). K truhle existuje 5 tisíc klíčů, jen jeden je však správný. Kdo se stane šťastným majitelem této jedinečné kolekce, se rozhodne právě tento den. Připraven je bohatý doprovodný program, ve kterém budou zábavnou formou představovat jednotlivá odborná oddělení muzea svou činnost.

Těšit se můžete třeba na výrobu šperků a hrnčířskou dílnu, poznávání minerálů spojenou se soutěží o drobné ceny, sledování invazivních druhů hmyzu pod mikroskopem, z programu Dětského muzea MZM pak ražbu mincí, pletení rukavic nebo psaní na břidlicové tabulky. V seznamu aktivit nechybí také připomenutí rozsáhlé muzejní sbírky kraslic s ukázkou zdobení slámou s možností si tuto techniku vyzkoušet, vyrábět se budou otisky zkamenělin, pro děti je připravená speciální komentovaná prohlídka expozice Fauna Moravy. Otevřeny veřejnosti budou rovněž přilehlé Kapucínské terasy. Návštěvníci se rovněž mohou těšit na celou řadu dalších překvapení pro děti i dospělé, chybět nebude ani občerstvení. Bude to prostě den, který bude příjemné strávit v MZM...

Na závěr slavnostního večera se ve 20:00 Biskupským dvorem rozletí tóny turbo šansonu skupiny Poletíme?. Majitelé klíčů mohou svůj klíč 9. září 2016 vyměnit za zvýhodněnou vstupenku za 20 korun (200 desetihaléřů) na večerní koncert. Je toho však daleko více, další informace budou postupně zveřejňovány na těchto webových stránkách.

9. září také odstartuje cyklus výstav, ve kterých se budou představovat jednotlivá odborná oddělení. Vystaveny budou nejvzácnější sbírkové předměty, návštěvník se seznámí s historií oddělení, nejvýznamnějšími objevy a osobnostmi z historie jednotlivých oborů. Jako první se představí Ústav Anthropos, v jehož sbírkách je uložen jeden z nejvzácnějších exponátů, národní kulturní památka, Věstonická venuše.

Aktuality z doprovodných akcí

Muzejní maringotka bavila v MZM

Představení tradiční hry lidových loutkářů v...více

Doprovodná akce

Prezentace muzeí Kraje Vysočina

Dietrichsteinský palác, 9. 9. - 26. 11....více

Doprovodná akce

Fotoalbum z velkých oslav 9. září 2017

Moravské zemské muzeum v sobotu 9. září 2017...více

Doprovodná akce

Program oslav v sobotu 9. září 2017

Program pro veřejnost na Zelném trhu (13-18...více

Doprovodná akce

Volný vstup v MZM v sobotu 29. července

U příležitosti 200. výročí vydání zakládající...více

Doprovodná akce

Slavnostní uvedení výroční známky

Moravské zemské muzeum zve na slavnostní...více

Doprovodná akce

Přednáška ke slovanské archeologii

30. 11. 2016, Z dějin slovanské archeologie na...více

Doprovodná akce