Slovanská archeologie od 8. listopadu 2016

, Výstava

Dalším odborným oddělením, které se představí v rámci roku oslav 200. výročí Moravského zemského muzea, je Centrum slovanské archeologie. Vernisáž výstavy, která nabídne nejpůsobivější sbírkové předměty, osobnosti, dějinné okamžiky i vědecké úspěchy centra, bude 8. listopadu 2016 od 17 hod. v Dietrichsteinském paláci.

Období Velké Moravy, v němž došlo k vytvoření základů české státnosti, představuje středobod odborného zájmu pracovníků Centra slovanské archeologie Historického muzea MZM. Z období 9. století jsou prezentovány části výbav hrobů tří obyvatel velkomoravského Veligradu, kteří zjevně náleželi k elitě tehdejší společnosti starých Moravanů.

Vystaveny budou zlaté šperky z hrobu bohaté mladé ženy - velké zlaté košíčkovité náušnice, zlaté hrozníčkové náušnice a masivní zlaté gombíky s bohatě zdobeným povrchem. Část hrobové výbavy velmože-bojovníka z doby Velké Moravy s jedinečným mečem, jehož příčka a hlavice jsou zdobeny mosaznou tausií, čepel je sestavena z prutů zhotovených metodou damašku. Část hrobové výbavy tzv. sadské princezny - náhrdelník ze skleněných korálků s mušlí Ostranky jaderské, topasem a jantarem, masivní zlatý prsten, zlaté lunicovité náušnice a mnoho dalších šperků zdobených zlatem i pravými perlami.

Velkomoravské skvosty na výstavě nepředstavují jen bohatství mocných té doby, ale také zručnost a šikovnost jejich tvůrců, výrobců, jimiž v té době byli nezřídka již domácí klenotníci a zlatníci, žijící jak ve Veligradu, tak i v dalších mocenských centrech Velké Moravy.