Doprovodné akce

Muzejnictví v České republice slaví významné výročí. Nejstarší muzejní instituce si připomínají jubileum svého založení. Moravské zemské muzeum oslaví v roce 2017 dvě století své existence.

29. července 1817 císař František I. nejvyšším rozhodnutím schválil vznik muzea (jemuž svolil i užívat své jméno). První sbírkové knihy však existovaly daleko dříve. Inventáře muzea, začínající již rokem 1808, byly uloženy v depozitářích v Biskupském dvoře a záhy po založení muzea se začaly rychle rozrůstat. Jejich základ tvořily hojné dary šlechtických zakladatelů muzea (převážně šlo o sbírky botanické a mineralogické povahy) čítaly až 8 tisíc jednotlivin. Postupně začaly vznikat sbírky další a právě zde začala cesta k více než 6 milionům sbírkových předmětů Moravského zemského muzea dnes.

A protože jde o výročí velmi významné i v rozměru dnešní moderní společnosti, rozhodli jsme se vyhlásit rok před výročím rokem oslav. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, který odstartuje již v pátek 9. září 2016 v Biskupském dvoře.

Program oslav:

9. září 2016 od 13. hodin, Biskupský dvůr, Muzejní 1, Brno:

Otevírání truhly velkomoravského pokladu, který obsahuje pozlacené repliky šperků velkomoravských princezen – náušnice, prsten a přívěšek (gombík). K truhle existuje 5 tisíc klíčů, jen jeden je však správný. Kdo se stane šťastným majitelem této jedinečné kolekce, se rozhodne právě tento den. Připraven je bohatý doprovodný program, ve kterém budou zábavnou formou představovat jednotlivá odborná oddělení muzea svou činnost.

Těšit se můžete třeba na výrobu šperků a hrnčířskou dílnu, poznávání minerálů spojenou se soutěží o drobné ceny, sledování invazivních druhů hmyzu pod mikroskopem, z programu Dětského muzea MZM pak ražbu mincí, pletení rukavic nebo psaní na břidlicové tabulky. V seznamu aktivit nechybí také připomenutí rozsáhlé muzejní sbírky kraslic s ukázkou zdobení slámou s možností si tuto techniku vyzkoušet, vyrábět se budou otisky zkamenělin, pro děti je připravená speciální komentovaná prohlídka expozice Fauna Moravy. Otevřeny veřejnosti budou rovněž přilehlé Kapucínské terasy. Návštěvníci se rovněž mohou těšit na celou řadu dalších překvapení pro děti i dospělé, chybět nebude ani občerstvení. Bude to prostě den, který bude příjemné strávit v MZM...

Na závěr slavnostního večera se ve 20:00 Biskupským dvorem rozletí tóny turbo šansonu skupiny Poletíme?. Majitelé klíčů mohou svůj klíč 9. září 2016 vyměnit za zvýhodněnou vstupenku za 20 korun (200 desetihaléřů) na večerní koncert. Je toho však daleko více, další informace budou postupně zveřejňovány na těchto webových stránkách.

9. září také odstartuje cyklus výstav, ve kterých se budou představovat jednotlivá odborná oddělení. Vystaveny budou nejvzácnější sbírkové předměty, návštěvník se seznámí s historií oddělení, nejvýznamnějšími objevy a osobnostmi z historie jednotlivých oborů. Jako první se představí Ústav Anthropos, v jehož sbírkách je uložen jeden z nejvzácnějších exponátů, národní kulturní památka, Věstonická venuše.

Aktuality z doprovodných akcí

Přednáška o tankovém esu

V rámci právě probíhající...více

Doprovodná akce

Fotky ze zahájení oslav 9. září 2016

Zahájení roku oslav 200. výročí založení...

Doprovodná akce

Program zahájení oslav 9. září 2016

Den zahájení roku oslav 200. výročí založení...více

Doprovodná akce

Předprodej vstupenek na koncert zahájen

Předprodej vstupenek na koncert, který proběhne v...více

Doprovodná akce

Otevíráme veřejnosti Kapucínské zahrady

Ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna pro...více

Doprovodná akce

Program zahájení oslav 9. září 2016 od 13 hod.

Moravské zemské muzeum v roce 2017 slaví 200 let...více

Doprovodná akce